Menu
 

Vyklizení bytu po nájemníkovi

16.2.2022
 

Při pronajímání bytu se můžeme setkat s různými situacemi. Jednou z nich je i ta, kdy se nájemník, jemuž skončila nájemní smlouva, sice z bytu odstěhoval, ale nechal zde své některé věci, které je potřeba vyklidit, abyste mohli byt dále pronajímat.

 
Vyklizení bytu po nájemníkovi

Může jít například o rozbitý nábytek, nefunkční spotřebiče, různý odpad a podobně. Bohužel, tyto věci nemůžete jen tak vyhodit, pokud není zcela zjevné, že se jedná o předměty, které nájemník opustil. Podle ustanovení Nového občanského zákoníku je totiž povinností pronajímatele postarat se o dotyčné věci ve prospěch bývalého nájemníka a na jeho účet. Co to v praxi znamená? Můžete sice věci patřící bývalému nájemníkovi z bytu vyklidit, musíte je však uschovat a zajistit, že nedojde k jejich poškození. 

V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.

 

O věci bývalého nájemníka se musíte postarat v jeho prospěch

Abyste předešli pozdějším sporům, kdy by vás bývalý nájemník obvinil, že jste jeho věci poškodil a požadoval po vás náhradu, je ideální provést podrobnou fotodokumentaci majetku nájemníka na původním místě, to z znamená v bytě. Pokud je to možné, sežeňte si i svědky, kteří vám stav předmětů dosvědčí. Poté můžete provést vyklizení věcí, ideálně s pomocí vyklízecí firmy, která má s podobnými případy zkušenosti.

Jak dlouho se budu muset starat o vyklizené věci?

Nový občanský zákoník naštěstí v §2296, odst. 1 stanovuje, že o věci zanechané v bytě bývalým nájemníkem se musíte postarat pouze na přiměřeně dlouhou dobu. Pokud si tedy své věci po předchozím upozornění v přiměřeně dlouhé lhůtě nevyzvedne, můžete je na jeho účet prodat.

Další články

Vyklízení půdy

Vyklízení půdy

Naší specializací je také vyklízení půdních prostor. Půda je... Celý článek

 
Kdy a jak můžeme vyklidit pozůstalost po zesnulém?

Kdy a jak můžeme vyklidit pozůstalost po zesnulém?

Smrt blízké osoby je vždy smutnou událostí. Pro pozůstalé vš... Celý článek

 
Vyklízení pozůstalostí

Vyklízení pozůstalostí

Vaši pozůstalost kompletně vyklidíme a odpad ekologicky zlik... Celý článek

 
 
 
 

© 2009-2024 VyklizimeNemovitosti.cz - Web: ZaDeset.cz

www.vyklizimebyty.cz -  www.vyklizimedomy.cz -  www.vyklizimenemovitosti.cz
15 let praxe v oboru vyklízení domů, bytů a nemovitostí.
Pobočka: Praha 4, Nad Cihelnou 1146/16A, Pobočka: Praha 5, Hábova 1517
nonstop linka - odvoz odpadu - sběrný dvůr - kontejnery
Ekologicky a šetrně k životnímu prostředí!
IČ: 24760196