Menu
 

Vyklizení bytu po nájemníkovi

16.2.2022
 

Při pronajímání bytu se můžeme setkat s různými situacemi. Jednou z nich je i ta, kdy se nájemník, jemuž skončila nájemní smlouva, sice z bytu odstěhoval, ale nechal zde své některé věci, které je potřeba vyklidit, abyste mohli byt dále pronajímat.

 
Vyklizení bytu po nájemníkovi

Může jít například o rozbitý nábytek, nefunkční spotřebiče, různý odpad a podobně. Bohužel, tyto věci nemůžete jen tak vyhodit, pokud není zcela zjevné, že se jedná o předměty, které nájemník opustil. Podle ustanovení Nového občanského zákoníku je totiž povinností pronajímatele postarat se o dotyčné věci ve prospěch bývalého nájemníka a na jeho účet. Co to v praxi znamená? Můžete sice věci patřící bývalému nájemníkovi z bytu vyklidit, musíte je však uschovat a zajistit, že nedojde k jejich poškození. 

V případě že po vystěhovaném nájemníkovi zůstaly v bytě nějaké věci, sežeňte si jeho souhlas, že můžete věci vyklidit, eventuálně zlikvidovat. Pokud však zájemce nepotvrdí, že o věci již nemá zájem, budete mu je muset uschovat po přiměřeně dlouhou dobu.

 

O věci bývalého nájemníka se musíte postarat v jeho prospěch

Abyste předešli pozdějším sporům, kdy by vás bývalý nájemník obvinil, že jste jeho věci poškodil a požadoval po vás náhradu, je ideální provést podrobnou fotodokumentaci majetku nájemníka na původním místě, to z znamená v bytě. Pokud je to možné, sežeňte si i svědky, kteří vám stav předmětů dosvědčí. Poté můžete provést vyklizení věcí, ideálně s pomocí vyklízecí firmy, která má s podobnými případy zkušenosti.

Jak dlouho se budu muset starat o vyklizené věci?

Nový občanský zákoník naštěstí v §2296, odst. 1 stanovuje, že o věci zanechané v bytě bývalým nájemníkem se musíte postarat pouze na přiměřeně dlouhou dobu. Pokud si tedy své věci po předchozím upozornění v přiměřeně dlouhé lhůtě nevyzvedne, můžete je na jeho účet prodat.

Další články

Vyklízení pozůstalostí

Vyklízení pozůstalostí

Vaši pozůstalost kompletně vyklidíme a odpad ekologicky zlik... Celý článek

 
Vyklízíme kanceláře

Vyklízíme kanceláře

Naše společnost vyklízí také všechny komerční prostory, jako... Celý článek

 
Vyklízení bytů

Vyklízení bytů

Naší specializací je rovněž na vyklízení bytů. ... Celý článek

 
 
 
 

© 2009-2022 VyklizimeNemovitosti.cz - Web: ZaDeset.cz

www.vyklizimebyty.cz -  www.vyklizimedomy.cz -  www.vyklizimenemovitosti.cz
13 let praxe v oboru vyklízení domů, bytů a nemovitostí.
Pobočka: Praha 4, Nad Cihelnou 1146/16A, Pobočka: Praha 5, Hábova 1517
nonstop linka - odvoz odpadu - sběrný dvůr - kontejnery
Ekologicky a šetrně k životnímu prostředí!
IČ: 24760196